Pacjenci z rakiem pęcherza moczowego, u których choroba była ograniczona do narządu i u których przeprowadzono leczenie radykalne z intencją wyleczenia powinni poddawać się regularnie kontrolom lekarskim zgodnie z otrzymanymi zaleceniami.
Regularne kontrole po zakończonym leczeniu budzą w pacjentach silne emocje. Najczęściej jest to przede wszystkim niepokój, czy wyniki badań będą satysfakcjonujące. Dla niektórych osób konieczność regularnych badań jak bardzo źle się kojarzy, że robią wszystko, by ich unikać. Jednak kontrola po zakończonej terapii jest bardzo istotnym elementem w leczeniu radykalnym chorych na raka pęcherza moczowego czyli choroby ograniczonej do narządu, leczonej z intencją wyleczenia.
– Badania kontrolne są bardzo istotnym elementem całego procesu leczenia i namawiam pacjentów, żeby z nich nie rezygnowali – mówi dr hab. n. med. Jakub Kucharz z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. – W pierwszym okresie po leczeniu ich częstotliwość jest dość duża, co może być kłopotliwe dla pacjenta, ale naprawdę warto na nie przychodzić. Dzięki nim pacjent może mieć swoją chorobę pod kontrolą. Regularne badania dają też pewność, że jeżeli zacznie się dziać coś nieprawidłowego, to zostanie to szybko wykryte.
U kogo wykonuje się badania kontrolne?
Częstość i zakres badań kontrolnych u pacjentów z rakiem pęcherza moczowego zależy od tego, jakie było zaawansowanie choroby i jakie zastosowano metody leczenia. Od tych ostatnich zależy również to, czy pacjent będzie pod opieką urologa czy onkologa klinicznego.
Lekarze obu tych specjalności mogą sprawować kontrolę nad pacjentami, którzy zakończyli leczenie radykalne – mieli chorobę ograniczoną do narządu i była ona leczona z intencją wyleczenia.
– W przypadku raka pęcherza nienaciekającego mięśniówki, kiedy leczenie jest ograniczone do elektroresekcji zmiany przez cewkę moczową, kontrolę prowadzą urolodzy – zaznacza prof. Jakub Kucharz. – To dlatego, że nieodzownym elementem kontroli u takich chorych są badania cystoskopowe czyli wziernikowanie pęcherza moczowego i oglądanie jego ścian od wewnątrz od strony światła pęcherza.
W przypadku choroby o wyższym stopniu zaawansowania, kiedy pacjent był poddany usunięciu pęcherza moczowego, te kontrole mogą być prowadzone zarówno przez urologów jak i przez onkologów klinicznych. Te kontrole mają na celu wczesne wykrycie nawrotu choroby czy to pod postacią wznowy miejscowej czy przerzutów odległych.
Jakie badania i jak często?
– Częstotliwość wykonywania tych badań, ich zakres i wykorzystanie poszczególnych metod diagnostycznych są uzależnione od decyzji lekarza pod którego opieką znajduje się pacjent – wyjaśnia prof. Jakub Kucharz. – Początkowo odbywają się one co trzy miesiące, z upływem czasu stają się rzadsze, co nie znaczy, że tracą na znaczeniu. W ich trakcie wykonywane są badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa jamy brzusznej, klatki piersiowej, czy badanie USG. Panie Profesorze – Czy można tu dodać jeszcze jakieś badania?
Ekspert podkreśla, że bardzo ważnym elementem sprawowania opieki nad pacjentem po leczeniu jest zwracanie uwagi na wydolność poszczególnych narządów.
– Na przykład u pacjentów poddanych cystektomii należy regularnie sprawdzać wydolność nerek – wyjaśnia prof. Jakub Kucharz. – To dlatego, że odprowadzenie moczu, które jest wykonywane po usunięciu pęcherza moczowego i różne zmiany pooperacyjne, które się w związku z tym dokonują, mogą doprowadzać do zastoju moczu lub upośledzenia czynności nerek Trzeba o tym pamiętać i zachować czujność, a jeśli taka sytuacja się wydarzy szybko reagować, by zapobiec utrwaleniu się niepożądanych zmian i nieprawidłowej czynności nerek.
– Zachęcam wszystkich pacjentów, którzy zostali poddani leczeniu radykalnemu, by nie rezygnowali z kontroli i w sposób regularny, zgodnie z zaleceniami lekarza zgłaszali się na wizyty i wykonywali zalecane badania – podsumowuje prof. Jakub Kucharz.