Wczesne wykrycie raka pęcherza moczowego znacząco zwiększa szanse pacjenta na skuteczne wyleczenie tego nowotworu. Ponieważ najczęstszym jego objawem jest krwiomocz, to najprostszym sposobem, by uzyskać wczesną diagnozę jest regularne wykonywanie badania moczu. Są jednak też inne objawy, które powinny skłonić cię do wizyty u lekarza. – Objawy, które powinny budzić niepokój onkologiczny i skłonić nas do myślenia o potencjalnej możliwości rozpoznania rak pęcherza moczowego, to przede wszystkim krwiomocz – potwierdza dr hab. n. med. Jakub Kucharz, prof. NIO-PIB, specjalista onkologii klinicznej z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Członek Zarządu Polskiej Grupy Raka Nerki. – To jest objaw najczęstszy i najmocniej przebijający się do świadomości społecznej jako objaw czegoś niepokojącego, co dzieje się w obrębie dróg moczowych. I to ten objaw najczęściej, choć nadal zbyt rzadko, skłania pacjentów do zgłoszenia się do urologa.Inne objawy raka pęcherza moczowego.

– Warto jednak pamiętać, że objawy raka pęcherza moczowego mogą się manifestować również w inny sposób – wyjaśnia prof. Jakub Kucharz. – Pacjent może na przykład odczuwać trudności w oddawaniu moczu, cierpieć z powodu częstomoczu czy mieć uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego. Kolejną dolegliwością, która powinna każdego z nas skłonić do rozpoczęcia diagnostyki urologicznej są nawracające infekcje pęcherza moczowego. 

Niepokojące późne objawy

– Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, mogą pojawiać się objawy ze strony innych narządów – wyjaśnia prof. Jakub Kucharz. – Wśród nich są dolegliwości bólowe kośca, czy kaszel związany z obecnością przerzutów w płucach. Oczywiście ta sytuacja kliniczna występuje znacznie rzadziej, niż wspomniany krwiomocz. Wystąpienie takich niepokojących objawów powinno skłonić pacjenta do diagnostyki urologicznej. 

Dramatyczne statystyki

Według danych Światowej Koalicji Pacjentów z Rakiem Pęcherza (World Bladder Cancer Patient Coalition, WBCPC), nowotwór ten jest rozpoznawany każdego roku u ponad 570 tys. osób na świecie, a 1,7 miliona osób żyje z tą chorobą. Jest to 10. najczęstsza choroba nowotworowa i 13. przyczyna śmierci z powodu raka. 

W Polsce, według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, rocznie na raka pęcherza zachorowuje około 8 tys. osób, a około 4 tys. pacjentów umiera z tego powodu.

Jak je zmienić?

Zdaniem ekspertów pierwszym krokiem w tym kierunku jest regularne badanie moczu, które każdy z nas powinien wykonywać raz do roku razem z morfologią krwi. To bardzo ważne, bo często ilość krwi w moczu jest tak mała, że gołym okiem nie da się jej zauważyć – mówimy wtedy o krwiomoczu mikroskopowym. Gdy jest widoczna, to mamy do czynienia z krwiomoczem makroskopowym. 

Jednak bez względu na to, czy jesteśmy w stanie sami ją dostrzec czy nie, jej pojawienie się świadczy o tym, że trzeba wdrożyć dalszą diagnostykę.

– Gdy badanie ogólne moczu wykaże obecność krwi, należy wykonać badania obrazowe – tłumaczy prof. Jakub Kucharz. – Początkowo może być to USG układu moczowego, a następnie tomografia komputerowa z fazą urograficzną. Należy też wykonać badanie cystoskopowe, które umożliwia obejrzenie pęcherza moczowego od strony jego światła z jednoczesnym pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.

Uwaga! Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka pęcherza jest palenie tytoniu. Jeśli jesteś palaczem, to najwyższy czas rzucić ten nałóg.

Zapamiętaj!

  • Wczesne objawy raka pęcherza mogą być mylące – przypominają objawy innych chorób układu moczowego, jak choćby infekcji lub kamicy.
  • Pierwszym znaczącym objawem raka pęcherza jest pojawienie się krwi w moczu. Niestety, często jest jej tak mało, że nie da się jej zauważyć gołym okiem. To dlatego tak ważne jest, by regularnie wykonywać badanie moczu. Krwiomocz zwykle jest bezbolesny i może występować tylko okresowo i nie muszą mu towarzyszyć inne objawy, takie jak częste i bolesne oddawanie moczu, zaburzenia jego oddawania oraz ból pleców i miednicy, ale zawsze powinien być sygnałem, że należy wykonać dalszą diagnostykę.
  • Wraz z postępem choroby pojawiają się kolejne objawy – ból w dole brzucha, bóle w okolicy lędźwiowej, trudności w oddawaniu moczu a z czasem – bezmocz.
  • Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana i doszło do znacznego powiększenia węzłów chłonnych miednicy mogą pojawić się obrzęki limfatyczne kończyn oraz bóle w kościach w wyniku przerzutów.

UWAGA! Jeśli zauważysz u siebie, któryś z powyższych objawów, utrzymujący się dłużej niż 3 tygodnie, koniecznie udaj się do lekarza rodzinnego.